Spacerem po dawnym Łańcucie

Przeglądając stare albumy zwróciłem uwagę na dwa zdjęcia pradziadków spacerujących po Łańcucie. Pierwsze zdjęcie przedstawia dzień komunii młodszego z synów, przyszłego ks. Antoniego Dzieniewicza. Drugie to prozaiczna scena: prababcia Filipina i pradziadek Stanisław wędrują przez łańcucki rynek. Zdjęcie jest nieostre, ale wygląda na to, że pochodzi sprzed założenia plant pod koniec okupacji.

W dziadkowych zbiorach zachowały się też inne zdjęcia dawnego Łańcuta. Oprócz wizytówki miasta, czyli zamku, są wśród nich pocztówki przedstawiające rynek. Najprawdopodobniej pochodzą z połowy lat czterdziestych, bo przedstawiają świeżo założone łańcuckie planty.

Znacznie ciekawsza jest jednak drobna, niepozorna fotografia, na której widać rynek jeszcze bez utwardzonej nawierzchni. W tle dzień targowy: dużo ludzi i konne zaprzęgi. Niektórzy siedzą na ziemi, inni pochylają się, widocznie nad wyłożonym towarem. Przodem przemyka pan o lasce, a na pierwszym planie nieznany fotograf uwiecznił koło roweru i cień rowerzysty. Nie ma już ratusza, ale nie ma jeszcze plant: zdjęcie pochodzi zatem z okresu międzywojennego, prawdopodobnie z lat trzydziestych. Podpis na rewersie mówi tylko „Łańcut, XX w.”

Łańcucki rynek, prawdopodobnie lata trzydzieste.

Jeśli masz ochotę pospacerować po dawnym Łańcucie, możesz cofnąć się jeszcze dalej w czasie. W udostępnionych w Internecie zbiorach Archiwum Państwowego w Przemyślu znajduje się plan Łańcuta z roku 1849: Stadt Łańcut sammt der Ortschaft Kąty in Galizien Rzeszower Kreis (Mapa miasta Łańcut z miejcowością Kąty w Galicji w obwodzie rzeszowskim). Ten sam plan możesz zobaczyć nałożony na współczesne zdjęcie satelitarne na stronie http://www.osadnictwo.ct8.pl/maplf.html

Fragment mapy katastralnej z roku 1849. Oryginał jest tu: http://www.skany.przemysl.ap.gov.pl/show.php?zesp=126&cd=0&ser=0&syg=940M

Jeśli i to nie zaspokaja Twojej ciekawości, pod linkiem http://www.osadnictwo.ct8.pl/mapold.html znajdziesz plan Łańcuta z połowy XVIII w., również nałożony na współczesne zdjęcie satelitarne. Plan, wraz ze spisem ówczesnych właścicieli budynków, można też znaleźć w książce Stanisława Cetnarskiego „Miasto Łańcut: z dziejów i z własnych wspomnień”. Książka ukazała się w 1937, ale można ją przeczytać w całości na stronach Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej.

Jeśli zatem masz ochotę na podróże w czasie – mogą Ci w tym pomóc zdjęcia i mapy. Spacerując po dawnym Łańcucie nie zapomnij ukłonić się hrabiemu Potockiemu, który – jak wspominał mój dziadek – zwykł witać się z przechodniami.

Serdecznie dziękuję pani Joannie Kluz z Działu Historii Miasta i Regionu na Zamku w Łańcucie za konsultację w sprawie zdjęć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to:
close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star