Moje, twoje i nasze

I znów zagadki. Zdjęcie wiszące w domu rodzinnym: Katarzyna i Michał Wojnarowiczowie z dziećmi. Scena wygląda na zdjęcie komunijne prababci Filipiny (rocznik 1899), która pozuje w białej sukience obok matki. Jeśli rzeczywiście to pamiątka komunii, zdjęcie musi pochodzić z końca pierwszej dekady XX wieku. Prawdopodobnie zostało zrobione w Łańcucie. Niestety zdjęcie jest w złym stanie, co widać po plamach i przetarciach.

Zdjęcie jest jedyną pamiątką po Katarzynie Wojnarowicz, siedzącej na środku z parasolką. W rodzinnych wspomnieniach zachowało się jej panieńskie nazwisko (Krzan), i niejasna historia o „moich dzieciach, twoich dzieciach i naszych dzieciach”. Na pierwszy rzut oka wszystko jest jasne: Katarzyna i Michał Wojnarowiczowie musieli pobrać się jako wdowcy. Szczegółów jednak nikt już nie pamięta. Po pierwszym mężu Katarzyna prawdopodobnie nazywała się Uberman. O ewentualnej pierwszej żonie Michała Wojnarowicza, siedzącego po prawej, nie wiadomo zupełnie nic.

Stłoczeni pomiędzy rodzicami pozują chłopcy, Jan, rocznik 1890, i Stanisław, rocznik 1894. Jan to przyszły sekretarz rady miejskiej, a później także burmistrz Łańcuta. Dorosły Stanisław pracował jako sekretarz sądu grodzkiego.

Zagadką jest osoba po lewej stronie. Dlaczego dzieli ją wyraźny odstęp od pozostałej piątki? Czy to Filipina zburzyła kompozycję zdjęcia przysuwając się do matki? A może to zagadkowa osoba z lewej odsunęła się od reszty, aby podkreślić dystans?

Nikt już niestety nie wie czy młoda kobieta z lewej to starsza siostra prababci Filipiny, Bronisława, czy może ktoś inny. Między siostrami miało być aż 16 lat różnicy wieku, mogły więc być siostrami przyrodnimi. Nie wiadomo jednak czy Bronisława nazywała się Uberman czy Wojnarowicz, albo, innymi słowy, czy była „moim dzieckiem”, „twoim dzieckiem”, czy może „naszym dzieckiem”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to:
close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star