Trzy miasta, trzy pokolenia

Ten wpis jest kontynuacją historii opisanej w postach: Neringowie, Wykoty, i co dalej?, Trop prowadzi do Wiednia oraz Nikolsburg czy Hermannstadt?

Uzbrojony w wiedzę, że mój przodek Ferdynand Nering urodził się w 1839 w Hermannstadt, a jego rodzicami byli Teresa Katona i Simon Nering, ponownie kręciłem się w kółko, próbując odnaleźć jakiekolwiek dokumenty. Poza kilkoma rozproszonymi tropami (opisanymi w poście Nikolsburg czy Hermannstadt?), nie miałem niestety wiele do dyspozycji. FamilySearch.org udostępnia wprawdzie księgi skatalogowane jako „Hermannstadt”, ale w żadnej z nich nie napotkałem niczego, co przypominałoby jakikolwiek trop. Zniechęcony, zająłem się innymi sprawami.

Przykładowe księgi metrykalne dla hasła „Hermannstadt” w katalogu FamilySearch (styczeń 2021).

Po pewnym czasie wróciłem do jedynego dokumentu odnalezionego dotychczas w księgach z Sybina – aktu urodzenia nieślubnej córki Simona Neringa i zupełnie mi nieznanej Juliany Frank. Maria Nering urodziła się w 1834 w Hermannstadt. Byłem tak skupiony na szukaniu praprapradziadka Ferdynanda, że nie spróbowałem nawet dowiedzieć się jakie informacje kryją się w niewyraźnym piśmie kancelisty. Postanowiłem poszukać pomocy na forum Genealodzy.pl, w dziale Tłumaczenia.

Hermannstadt, 1834: metryka urodzenia Marii Nering. Oryginał znaleziony tu: https://www.ancestry.com/search/collections/5412/

Pomoc nadeszła błyskawicznie: ktoś życzliwy zdołał odszyfrować zapis dotyczący ojca, z którego wynikało: „Hoboista in I. Reg. b. Bianchi”. Oboista, dobosz – znów powracał wątek wojskowej orkiestry. Wszystko wskazywało na to, że to ten Simon Nering, którego szukam. Z reszty zapisu wynikało, że Simon służył w pułku piechoty (Infanterie Regiment) Barona Bianchiego, czyli w 63. Pułku Piechoty Galicyjskiej (numeracja pułku zmieniała się na przestrzeni XIX wieku, o czym można poczytać w bibliotece cyfrowej hungaricana.hu). Jak się okazało, w niewyraźnym piśmie kancelisty kryła się kluczowa informacja.

Wynik wyszukiwania w katalogu FamilySearch.org dla hasła „Infanterie Regiment 063” (styczeń 2021).

FamilySearch.org udostępnia miliony zeskanowanych stron dokumentów przechowywanych w wiedeńskim Kriegsarchiv. Pokrótce pisałem już o tym przy okazji poszukiwań Gustawa Neringa w poście Trop prowadzi do Wiednia. Znając jednostkę, w której służył Simon Nering, mogłem zacząć przeszukiwać księgi metrykalne konkretnego pułku (zamiast szukać po omacku wśród wspomnianych milionów zapisów). Aby odszukać wojskowe księgi metrykalne wystarczy skorzystać z katalogu FamilySearch i w polu „Autor” wpisać niemiecką nazwę jednostki. Dla przykładu: 63. Pułk Piechoty należy wpisać jako „Infanterie Regiment 063”. Dla większości pułków piechoty armii austriackiej lub austro-węgierskiej wyszukiwanie zwraca trzy wyniki: karty osobowe poborowych (Grundbuchblätter), księgi metrykalne (Kirchenbuch), oraz listy musterunkowe i tzw. Standestabellen (Musterlisten und Standestabellen). Wartość ksiąg metrykalnych jest oczywista, ale nie każdy wie, że austro-węgierskie dokumenty wojskowe to też kopalnia wiedzy dla genealoga.

Nie pozostawało więc nic innego niż zacząć wertować poszczególne dokumenty. Na Grundbuchblätter każdego pułku składają się tysiące kart, które nie zawsze są ułożone alfabetycznie. Przeszukiwanie ich po omacku zwyczajnie nie ma sensu. Również Musterlisten und Standestabellen przegląda się znacznie wygodniej kiedy wiemy na przykład w jakiej kompanii służył nasz przodek. Wskazówki co do tego mogą się kryć w księgach metrykalnych, więc to od nich najrozsądniej zacząć poszukiwania przodków, którzy służyli w armii austriackiej w XIX wieku (lub wcześniej).

Szkoła kadetów w Hermannstadt, kartka z 1917. Źródło: http://data.onb.ac.at/AKON/AK125_270

Bez niepotrzebnej zwłoki zacząłem więc przeglądać księgi metrykalne 63. Pułku Piechoty Galicyjskiej. Nauczony doświadczeniem zacząłem od końca – czyli od indeksu. Bardzo szybko spotkała mnie tam miła niespodzianka. Nering, Nering, Nering – na wielu stronach i w wielu rocznikach. Prawdziwa niespodzianka czekała jednak w księdze obejmującej początek XIX wieku. Lipiec 1812: Simon, syn kaprala Antona Neringa i Katarzyny Petz, urodzony w Nikolsburgu. Październik 1816: Anton Nering poślubia Katarzynę Petz. Simon Nering z Nikolsburga i Simon Nering z Hermannstadt (zob. jeden z poprzednich wpisów) okazał się tą samą osobą. Na dodatek zupełnie niespodziewanie dowiedziałem się, że Anton Nering, jego ojciec, również służył w 63. Pułku Piechoty Galicyjskiej.

Przypadek zrządził, że księgi metrykalne 63. Pułku Piechoty Galicyjskiej stały się historią trzech pokoleń rodziny Neringów. Na podstawie metryk można było odtworzyć następującą opowieść: Anton, urodzony w Uničovie na Morawach (wówczas Mährisch Neustadt), w Nikolsburgu (dzisiejszy Mikulov) poznaje Katharinę Petz, córkę zegarmistrza Johanna i Susanny Lehmann. W 1812 rodzi się najstarszy syn, Simon, ale dopiero w 1816 młodzi pobierają się. Pułk tymczasem przenosi się na tereny Galicji. Anton z rodziną osiedlają się w Olesku, odległym o Nikolsburga o jakieś 700 km. Tam rodzą się kolejne dzieci: Józef, w 1823, i Teresa, w 1825. Mała Teresa umiera w tym samym roku, a niedługo po niej, w 1828, Anton. Według metryki zgonu feldfebel Nering zostaje pochowany na cmentarzu w Olesku. Księgi milczą na temat dalszych losów wdowy po Antonie, Katarzyny.

Zamek w Olesku, ok. 1934. Źródło: polona.pl

Simon pojawia się za to ponownie, ale już w odległym o kilkaset kilometrów Hermannstadt, dokąd znów przenosi się 63. Pułk Piechoty Galicyjskiej. Po raz pierwszy spotykamy go w 1834, jako ojca Marii i oboistę w wojskowej orkiestrze. W 1838 przychodzi na świat Paulina. Jej matką jest Rozalia Katona. Odnajduje się wreszcie i Ferdynand, mój praprapradziadek, urodzony w 1839. Matką Ferdynanda jest kolejna partnerka (Teresa Katona). Po okresie najwyraźniej burzliwego życia przychodzi ustatkowanie: w 1845 Simon i Teresa pobierają się, a w 1846 przychodzi na świat mała Teresa, która niestety umiera po kilku tygodniach. Donosi o tym wspomniany w poprzednim wpisie Der Siebenbürger Bote.

Najniższe dwie linijki to wzmianka o Simonie Neringu i jego zmarłej córce Teresie. Oryginał jest tu: http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?aid=dsb&datum=18460414&query=%22Nering%22&ref=anno-search&seite=4&nbsp

Trzy pokolenia, trzy miasta. Anton – Mährisch Neustadt. Simon – Nikolsburg. Ferdynand – Hermannstadt. Z jakiegoś powodu, wiele lat później, dorosły Ferdynand porzuci jednak Siedmiogród i pokona kilkaset kilometrów, by własną rodzinę założyć w Wiedniu. Ten etap, przynajmniej w formie zgrubnego szkicu, udało się już poznać. Ale wciąż pozostają wcześniejsze pokolenia Neringów do odszukania.

4 replies to “Trzy miasta, trzy pokolenia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to:
close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star